Infolinia
22 625 12 12
Godziny otwarcia
10:00 -18:00 (pon-pt)

NAJTAŃSZE NA RYNKU UBEZPIECZENIE KOSZTÓW REZYGNACJI Z PRZYCZYN LOSOWYCH.

U NAS TYLKO 1% CENY IMPREZY!

BELGIA + FRANCJA + HOLANDIA + NIEMCY Przegląd Europejskiej Architektury Militarnej

Czas trwania: 11 dni

Region: EUROPA

Środek transportu: autokar

Wyżywienie: śniadania

Pobierz program

DLA KONESERÓW

Rezerwacja online
19.07 - 29.07.2018 2990.00 180 EUR dewizowa część ceny imprezy
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, informujemy, iż administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sigma Travel Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (00-061) przy ul. Marszałkowskiej 140. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na zadane pytanie. Dane nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu.

Szczegóły wycieczki

Wycieczkę tę dedykujemy tym wszystkim, którzy interesują się historią wojskowości, militariami, architekturą obronną. Nie koncentrujemy się na jednym określonym okresie historycznym tylko chcemy pokazać wybrane i najciekawsze miejsca oraz fascynujące budowle począwszy od czasów ekspansji rzymskiej poprzez średniowiecze do czasów II wojny światowej a nawet okresu zimnej wojny! Ów Szlak architektury militarnej znajduje się w pasie ziem środkowoeuropejskich i przebiega, co zrozumiałe przez obszar na którym konfliktów zbrojnych nigdy nie brakowało. Przemierzymy więc trasę od granicy polskiej przez Niemcy aż do granic Morza Północnego zahaczając o ważne obiekty militarne w północnej Francji, Belgii, Holandii oraz Niemczech. Odwiedzimy także dwa ważne dla Polaków miejsca związane z Polskimi Siłami Zbrojnymi na zachodzie. Tematyką przewodnią wyprawy będą pamiątki militarne oraz słynne miejsca bitew ale nie tylko! Na trasie zobaczymy wiele interesujących miejsc krajoznawczych, historycznych miejscowości oraz wspaniałych zabytków. Nadarzy się także okazja by spróbować dobrego reńskiego wina oraz belgijskiego piwa.

 

KONIGSTEIN - BASTEI - ERFURT - COBURG - OBERWASEL - SAINT GOAR - DOLINA RENU - KOBLENZ - TREWIR - LINIA MAGINOTA - VERDUN - BASTOGNE - EBEN-EMAEL - NAMUR - WATERLOO - YPRES - WAŁ ATLANTYCKI - BREADA - AMSTERDAM - ARNHEM - MAGDEBURG

 

1 dzień WARSZAWA - ZGORZELEC

Odjazd autokaru do Niemiec przez przejście graniczne w Zgorzelcu (możliwość wsiadania: Piotrków Trybunalski, Wrocław). Przyjazd do hotelu w pobliżu granicy polsko-niemieckiej.

2 dzień ZGORZELEC - KONIGSTEIN - BASTEI - ERFURT

Po śniadaniu przejazd do niezdobytej Twierdzy Königstein – potężnej saskiej fortecy budowanej między XVI-XIX w. na płaskowyżu skalnym wznoszącym się pond 200m nad Łabą, która zasłynęła również jako ciężkie więzienie. Następnie dojazd do Bastei – przedziwnej skalnej struktury piaskowca powstałej wskutek erozji 300 m. ponad zakolem Łaby. Przejazd do Erfurtu, po drodze postój na posiłek (we własnym zakresie). Nocleg w hotelu.

3 dzień ERFURT - COBURG                    

Śniadanie. Spacer po Erfurcie – mieście o bogatej historii z licznymi zabytkami. Zobaczymy niezwykły most z XIV w. (Krämerbrücke), plac katedralny z katedrą NMP i kościołem Św. Sewera oraz zwiedzimy cytadelę Petersberg (XVII w.) i jej tajemnicze korytarze zbudowane przez elektorów Mogunckich w czasach baroku, później rozbudowaną przez Prusakow (jedyna w pełni zachowana twierdza barokowa). Kolejny cel to Veste Coburg – fascynująca potężna twierdza leżąca na wzgórzu ponad Coburgiem (jeden z największych i najbardziej imponujących średniowiecznych zamków w Niemczech). Nocleg w hotelu.

4 dzień COBURG - OBERWASEL - SAINT GOAR

Po śniadaniu przejazd na starą granicę rzymsko-germanską tzw. Limes - fragment rzymskich umocnień granicznych zaliczany do największych zabytków archeologicznych w Europie Środkowej wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Następnie przemieścimy się w kierunku Rheingau i Mittelrhein (znane regiony uprawy winorośli i produkcji win). W miejscowości Kaub przeprawiamy sie promem na drugi brzeg, oglądając kołyszący sie na Renie niczym statek Pfalzgrafenstein a stamtąd do Oberwesel. Krótki postój w niewielkim średniowiecznym miasteczku z zachowanymi murami obronnymi i zamkiem Schönburg (XII w.). Kolejny przystanek to St. Goar nad którym górują ruiny wielkiej twierdzy, ewentualna 20 min. wspinaczka na potężne mury zamku Rheinfels należące onegdaj do bogatej rodziny feudałów palatyńskich. Ewnetualna degustacja wina reńskiego. Nocleg w hotelu.

5 dzień SAINT GOAR - DOLINA RENU - KOBLENZ - TREWIR

Przejazd trasą nadreńską Doliny Środkowego Renu wpisanej na listę UNESCO ze względu na szczególne walory historyczno-przyrodnicze. Jedziemy do Koblencji - po drodze liczne zamki obronne na wzgórzach po obu stronach Renu (m.in. słynny Marburg, Stolzenfels), niegdyś również punkty poboru ceł. W Koblencji przechadzka po Starym Mieście, Stara Rezydencja książąt-biskupów, historyczny ratusz, romańskie wieże Starego miasta, Most Balduina z 14 w., cytadela Ehrenbreitstein (dawna twierdza arcybiskupów Trewiru, odbudowana przez Prusaków na szczycie skalnego urwiska). Przejazd w kierunku Bad Neuenahr gdzie powstają wina doskonałej jakości. W pobliżu znajduje się ciekawostka z czasów „zimnej wojny” – bunkier rządowy. Możliwość zakupu win. Następnie kierujemy się w stronę Trewiru. Nocleg w hotelu.

6 dzień TREWIR - LINIA MAGINOTA - VERDUN

Śniadanie. Przyjazd do Francji - na linię Maginota: Fort Hackenberg – najlepiej zachowany kompleks podziemnych fortyfikacji Linii Maginota z 1933 r. w oryginalnym stanie do dziś. Uuzbrojenie zewnętrzne, podziemne pomieszczenia z wyposażeniem m.in. sypialnie, magazyny, szpital , podziemna kolejka. Fort Guentrange koło Thionville to kompleks niemiecki z XIX/XX w. albo Longwy - przykład fortyfikacji w stylu francuskim wybudowanej w czasach Ludwika XIV przez mistrza Vaubana (fortyfikacje XVII w. Vaubana są na liście UNESCO). Przejazd do Verdun. Krótki spacer po mieście słynnym z bitwy I WŚ. Spróbujemy dojść do Pomnika Zwycięstwa i Pomnika Synów Verdun, wejść do romańskiej katedry, następnie przejedziemy do Ossarium Douamont - budowli upamiętniającej poległych bezimiennych żołnierzy francuskich i niemieckich, wielki cmentarz wojenny, zobaczymy Fort Vaux lub Fort Doumont stanowiące pierścień obronny miasta Verdun. Nocleg w hotelu.

7 dzień VERDUN - BASTOGNE - EBEN-EMAEL - NAMUR

Po śniadaniu przejazd do Bastogne (Belgia) – miasto położone w Ardenach, które było świadkiem i ofiarą krwawych walk w grudniu 1944 r. a w nim Centrum Historyczne Ardeny (War Museum) oraz American Memorial (ogromny pomnik upamiętniający poległych Amerykanów). Grupa warowna Eben-Emael – jedna z czterech fortyfikacji pancernych twierdzy Liege (obiekt II WŚ, Belgia), zdobyta w błyskotliwy sposób przez Niemców (zbudowana jest wewnątrz olbrzymiej formacji skalnej nad Mozą i Kanałem Alberta). Doskonale zachowany obiekt do zwiedzania wewnątrz i na zewnątrz. Przejazd do belgijskiego Namur, którego symbol to jedna z najpotężniejszych ongiś fortec europejskich, udoskonalona przez mistrza Vaubana. Rzut oka na cytadelę (z zewnątrz), Belgijski Róg czyli ujście Sambry do Mozy. Nocleg w hotelu.

8 dzień NAMUR - WATERLOO - YPRES

Przejazd pod Waterloo pod Brukselą – miejsce słynnej bitwy i ostatecznej klęski Napoleona. Wejdziemy na Kopiec Lwa po 226 schodach skąd rozciąga się doskonały plan wielkiej bitwy. Przejazd do Ypres/Ieper - miasto znane z wielkich sukiennic (1304 r.) i potężnej wieży Belfort ale przede wszystkim jako miejsce najzacieklejszych i najkrwawszych walk I WŚ. To tu po raz pierwszy Niemcy użyli iperytu. W sukiennicach znajduje się muzeum In Flandern Fields – oddające realia tamtych dni. Zobaczymy bramę Menin będącą pomnikiem Nieznanego Żołnierza obok XVII w. fortyfikacji miejskich, spróbujemy odnaleźć przyczółek Ypres w okolicach Langemark a tam: St. Julian Memeorial oraz Tyne Cot Cemetery – największy cmentarz wojenny wspólnoty brytyjskiej. Rzut oka na dolinę Passendale gdzie w trzeciej bitwie pod Ypres w tzw. „Bitwie o Błoto” zginęło kilkaset tysięcy żołnierzy.

9 dzień YPRES - WAŁ ATLANTYCKI - BREDA - AMSTERDAM

Śniadanie. Przejazd do Ostendy nad Morzem Północnym – to najdalej na zachód wysunięty punkt naszej wyprawy. Na terenie Ostendy znajduje się jeden z najlepiej zachowanych odcinków Wału Atlantyckiego. Do zobaczenia kompletna bateria ciężkiej artylerii, zasieki i budynki mieszkalne. Ewentualnie zobaczymy także Fort Napoleoński (z zewnątrz) wybudowany na zlecenie cesarza jako główny punkt oparcia przed atakiem Anglików, użytkowany militarnie w czasie trzech kolejnych wojen. Przejazd do Bredy, spacer po starym mieście, m.in. Kościól Główny NMP w stylu gotyku brabandzkiego, zamek książąt z XV w. oraz cmentarz polskich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej Generała Maczka. Przejazd w okolice Amsterdamu. Następnie Linia obrony Amsterdam – stworzona w latach 1883-1920, o długości 135 km wokół Amsterdamu. Przykład inżynierii wodnej do celów obronnych oparty na systemie złożonym z 45 fortów, skomplikowanym systemie kanałów i śluz (lista UNESCO), niektóre zachowane do dziś w oryginale, do obejrzenia jeden z fortów na wodzie. Nocleg w hotelu.

10 dzień AMSTERDAM - ARNHEM - MAGDEBURG

Przejazd w kierunku Magdeburga. Po drodze postój w Arnhem nad Renem w miejscu lądowania i przeprawy polskiej brygady spadochronowej podczas operacji Market Garden - znajdziemy tablicę pamiątkową ku czci I SBS i pomnik generała Sosabowskiego ufundowane przez weteranów brytyjskich w dowód wdzięczności za ocalone życie i jako pokuta za kłamstwa angielskiego dowództwa. Nocleg w Hotelu.

11 dzień MAGDEBURG - WARSZAWA

Przyjazd autokaru przed Pałac Kultury - parking przed Kinoteką (od strony Al. Jerozolimskich).

Cena zawiera:

 • transport autokarem
 • zakwaterowanie w hotelach (pokoje z łazienkami)
 • opiekę polskiego pilota
 • koszt przewodników lokalnych
 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania)
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • komplet ubezpieczeń (KL, NNW, bagażu)

Cena nie zawiera:

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 PLN/os)
 • kosztu imprez fakultatywnych organizowanych na miejscu
 • wydatków natury osobistej
 • innych kosztów nie wymienionych w punkcie "cena zawiera"

Program jest ramowy (orientacyjny) np. kolejność realizacji poszczególnych punktów programu lub niektóre godziny mogą ulec zmianie. Zakwaterowanie w hotelach w pokojach 2-osobowych lub 2-osobowych z dostawką, z łazienkami. Na początku wycieczki należy przekazać dewizową część ceny wycieczki w kwocie 180 EUR. Brakujące kolacje można zorganizować na miejscu, za pośrednictwem pilota – koszt ok.15 EUR za jeden posiłek. Sugerujemy wziąć ciepłe okrycie wierzchnie – w niektórych obiektach należy spodziewać się temperatury w okolicach 10 C. W momencie wpłaty zaliczki należy uiścić obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 10 PLN/os.

   

REZERWUJ

Wszelkie prawa zastrzeżone © 1989-2016 Biuro Podróży Sigma Travel, Realizacja: Lemon IT